Únor 2018

KINGDOM OF HARRY POTTER

5. února 2018 v 13:49 Start in England
Není žádným tajemstvím, že se Anglie vymyká všednostem jak je známe.

Cesty
Z anglické nevšednosti jsme ještě značně zmateni, auta tu jezdí opačným směrem, a přednost si dávají podle gest za volantem, nebo co. Myslela jsem, že jako chodců se nás silniční provoz nijak moc nedotkne, ale koukáme stále na špatnou stranu, pokud tam není vyloženě mega písmem někde napsáno LOOK RIGHT/LEFT. Přecházení chodců (na vlastní nebezpečí) na jakékoliv části komunikace by mě jako řidiče teda pěkně sralo.
Ale jako chodcům nám bude ještě dlouho dělat problém vyhýbání se na chodníku :D

Harry Potter
V Anglii jsem poprvé a mám pocit, že na mě ze všech stran dýchá atmosféra Harryho Pottera a to nebydlíme v Londýně.
Od šál Nebelvíru přes školní uniformy až po ty autobusy. Jako fanoušek HP všechen ten úžas ještě teď zpracovávám.
Dokonce bydlíme v baráčku, kde na chodbě visí v rámečku The Marauder's Map neboli Pobertův plánek, do schodiště by se klidně vešla Harryho izba, a celou domácnost má pod palcem kočička podobná Mrs. Norris.

Běžné záležitosti okolo žití
V některých domech a bytech jsou stále na umyvadle dva kohoutky - jen studená voda a jen horká voda. Opomenu, že je to nepraktické, ale k tomu ta voda ani není pitná. Nebo možná je, pokud jste ochotni zaplatit deseti minutama na WC. Takže dopustit si do šťávy vodu z kohoutku
tu není obvyklostí. Jsou tu obráceně i některé vypínače na světlo a otevírání oken.
Joo
a víte proč mají někteří landlordi problém s ubytováním párů? Protože když čekáte miminko, tak vás tu nesmí nikdo vyhodit z bytu na ulici, ze zákona.
Málem bych uplně zapomněla na ty jejich obchody a potraviny. Podle nabízeného sortimentu je očividné, že si místní obyvatelstvo nečasto vyváří. Seženete tu dokonce předsmaženou, krájenou, mraženou cibuli. Všechno je nakrájené a připravené k téměř okamžité spotřebě. Polotovarů plné mrazáky a regály. Ovšem člověk, aby prolezl celé centrum, když
chce sehnat drcený špenát nebo zelí.

Peníze
Tak v britských kovácích mám pořád bordel. Mince jsou tu řazeny asi spíš podle barvy a tvaru, než
jako u nás - velikostí. "Papírové" bankovky mají tedy moc krásné, ale s bankovkou větší než je dvacka se setkáte spíše zřídka. Překvapil mě i bankomat, který je na limit 250£. V ČR jsem se s tím teda ještě nesetkala, jestliže v něm nedošly bankovky samozřejmě. Limit na kartě známe, ale limit v bankomatu? Třeba jo, ale takový částky jsem v ČR nikdy nevybírala.
Hansův baráček, který se stal pro začátek naším útočištěm.

Kočička, které jsou udělila přezdívku Paní Norrisová :D